Κυριακή 13 Απριλίου 2014

Κέρδισε και αποθεώθηκε η ομαδάρα του Χάβου

Ο Παναιτωλικός με λυτρωτή τον Γκάλο με τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ, νίκησε τον ΟΦΗ και έδωσε ακόμη μεγαλύτερη χαρά και περηφάνια στον κόσμο του ο οποίος πιστός στο ραντεβού του αποθέωσε τον Μάκη Χάβο και τους ποδοσφαιριστές σήμερα σε μια γιορτινή ατμόσφαιρα εδώ στο Αγρίνιο, γιορτάζοντας με τον καλύτερο τρόπο την επιτυχημένη αυτή χρονιά!

Τα καναρίνια με την σημερινή τους νίκη τερμάτισαν στην 8η θέση του πρωταθλήματος.

Αποβλήθηκε στο τέλος ο Γοδόι.

Α’ ημίχρονο

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε με καλή διάθεση το παιχνίδι και μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, είχε την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας σε ολόκληρο το πρώτο μέρος, αλλά οι σημαντικές απουσίες και οι αλλαγές που είχε στην αρχική ενδεκάδα, έδειξαν να τον βγάζουν εκτός ρυθμού.

Ο Μαρτίνεζ ως κινητήριος μοχλός προσπάθησε να φτιάξει και να οργανώσει το παιχνίδι του Παναιτωλικού, αλλά οι παίκτες της ομάδας μας υστερούσαν στην τελική ενέργεια και έτσι έμεινε κύλησε το πρώτο ημίχρονο έως το τέλος χωρίς γκολ και πολλές ευκαιρίες. Ο Πασάς δεν συμπλήρωσε ούτε 30 λεπτά παιχνιδιού και αντικαταστήθηκε από τον Μπόγιοβιτς.

Ωστόσο ούτε με την είσοδο του Σέρβου άλλαξε κάτι επιθετικά, με τον Καμαρά και τον Γκάλο να είναι οι πιο δραστήριοι μετά τον πολύ καλό Μαρτίνεζ για ακόμη μία φορά. Ο ΟΦΗ αγωνίστηκε σε ολόκληρο το ημίχρονο με αμυντικούς προσανατολισμούς, ψάχνοντας κάποιο γκολ με μακρινές μπαλιές και αντεπιθέσεις, χωρίς όμως να απειλήσει καθόλου τον Στεφανάκο.

Β’ ημίχρονο

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στη θέση του Κουτρουμάνου πέρασε ο Μήλιος και αγωνίστηκε στη θέση του δεξιού εξτρέμ με τον Γκάλο να οπισθοχωρεί. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καλύτερο ρυθμό και από τις δύο ομάδες και διάθεση να πετύχουν κάποιο τέρμα. Ο ΟΦΗ ανέβηκε, πήρε μέτρα στο γήπεδο και άλλαξε τακτική ψάχνοντας το γκολ.

Ο Παναιτωλικός συνέχιζε να πιέζει και ο κόσμος ζητούσε έντονα να πανηγυρίσει ένα γκολ, με τον Γκάλο να τους κάνει το χατίρι. Με φοβερή απευθείας εκτέλεση φάουλ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αγριμάκη και έκανε το 1-0 το οποίο έβαλε φωτιά στο «κλουβί» με τον κόσμο να δείχνει να το ευχαριστιέται!

Στη συνέχεια στο παιχνίδι πέρασε ο Τζούνιορ παίρνοντας τη θέση του Σφακιανάκη, με τους δύο μέσους να αποθεώνονται και αυτοί με τη σειρά τους. Ο ΟΦΗ μετά το γκολ του Γκάλο δεν κατάφερε να αντιδράσει, με τον Παναιτωλικό να διαχειρίζεται το υπέρ του σκορ και να φτάνει στην νίκη με 1-0 κατά του ΟΦΗ .

Σημαντική ευκαιρία έχασε και ο Καμαρά με το κάθετο δοκάρι να του στερεί το 10ο γκολ του στο πρωτάθλημα. Παρόλα αυτά ήταν το πρόσωπο του αγώνα με τον κόσμο να φωνάζει ρυθμικά το όνομα του και να τον αποθεώνει.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Στεφανάκος, Κουτρομάνος (46’ Μήλιος), Καλί, Καμαρά, Μελισσάς, Πασάς (30’ λ.τ. Μπόγιοβιτς), Γοδόι, Σφακιανάκης (64’ Τζούνιορ), Μαρτίνες, Γκάλο, Ανέν

Στον πάγκο έμειναν οι: Τακίδης, Γκόλιας, Μύγας, Παπουτσογιαννόπουλος

ΟΦΗ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Αγριμάκης, Δαμιανάκης, Μπαρέιρο, Μονιάκης, Στάθης, Ντουντού, Νούνιες (76’ Παπάζογλου), Κυζιρίδης (60’ Φραγκουλάκης), Ροβίθης, Κάλαϊτζιτς (76’ Περογαμβράκης), Μιλιάζες

Στον πάγκο έμειναν οι: Φερνάντες, Μπούρμπος, Μακρής, Φαζός

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας)
ΒΟΗΘΟΙ: Αλεξέας (Μεσσηνίας), Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής)

ΓΗΠΕΔΟ: Παναιτωλικού