Σάββατο 24 Απριλίου 2010

ΤΕΛΟΣ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΑΣ...

Καταπληκτικό παιχνίδι με όμορφες φάσεις, τέσσερα γκολ, σκληρά μαρκαρίσματα, μία αποβολή και πολλές συγκινήσεις πραγματοποιήθηκε ανάμεσα στον Παναιτωλικό και τον Εθνικό, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 2-2. Δύο φορές προηγήθηκαν οι Πειραιώτες, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν ισάριθμες. Με δέκα έπαιξαν οι φιλοξενούμενοι από το 47’, λόγω αποβολής του Σιλιγαρδάκη. Πολύ καλό παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο του Αγρινίου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ροντρίγκο στο 42’ με το 0-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Σιλιγαρδάκης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 47’. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Παναιτωλικός και ισοφάρισε με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Θεοδωρίδη στο 57’.
Οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά μέσα στα επόμενα λεπτά, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι απειλούσαν με αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές ο Κορακάκης πλάσαρε σωστα τον Μπαμπανιώτη κι ένανε το 2-1 για την ομάδα του. Οι χαρά τους όμως κράτησε μόλις για τρία λεπτά, καθώς ο Μανίκας με κεφαλιά έκανε το 2-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Καλύτερος του ματς για τους Πειραιώτες ήταν ο Συμεωνίδης που γλίτωσε πολλές φορές την εστία του από παραβίαση, ενώ για τους Αγρινιώτες ο Θεοδωρίδης εκανε τη διαφορά.
ΦΑΣΕΙΣ
17’ Ο Μπαϊκαρά από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Θεοδωρίδη.
23’ ο Σουμπίνιο επιχείρησε να πλασάρει τον Μπαμπανιώτη από πλάγιο θέση, όμως ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού μπλόκαρε.
38’ Σουτ του Μόρετς έξω από την περιοχή, όμως ο Συμεωνίδης μπλόκαρε.
41’ Ο Ροντρίγκο βρέθηκε μόνος του στην περιοχή έπειτα από λάθος του Αναστασιάδη, όμως το σου του πέρασε άουτ.
42’ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛ (0-1) Ο Ροντρίγκο απέναντι στον Μπαμπανιώτη σούταρε, ο πορτιέρο του Παναιτωλικού απέκρουσε, όμως ο φορ του Εθνικού με δεύτερη προσπάθεια άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.
46’ Τετ-α-τετ του Μανίκα, έπειτα από μπαλιά του Ζουρούδη, όμως το πλασέ του πρώτου ήταν «χλυραρό» και μπλόκαρε εύκολα ο Συμεωνίδης.
49’ Μακρινό σουτ του Δημούτσου, η μπάλα πέρασε ψηλά από τα δοκάρια του Εθνικού.
51’ Σουτ του Μανίκα από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή του Εθνικού, όμως ο Συμεωνίδης έδιωξε στην κλειστή του γωνία.
57’ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛ (1-1) Εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Θεοδωρίδη, που έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Συμεωνίδη.
65’ Ο Δέντσας βρέθηκε μόνος του έπειτα από σύγχηση στη μικρή περιοχή του Εθνικού, αλλά σούταρε απελπιστικά άουτ.
67’ Σουτ του Σουμπίνιο έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
69’ Ο Θεοδωρίδης σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
71’ Ο Μπαϊκαρά έκανε υπό πίεση το σουτ μέσα από την περιοχή του Εθνικού, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
73’ Κεφαλιά του Μπαϊκαρά έπειτα από σέντρα του Στόρμπαεκ, μπλόκαρε ο Συμεωνίδης.
75’ Πολύ καλή προσπάθεια από τον Ζουρούδη μέσα στην περιοχή των Πειραιωτών, το σουτ που έκανε όμως πέρασε άουτ.
77’ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛ (1-2) Ο Κορακάκης έγινε αποδέκτης της κάθετης πάσας του Σουμπίνιο και πλάρασε σωστά τον Μπαμπανιώτη.
79’ Κεφαλιά του Ζουρούδη, μπλόκαρε ο Συμεωνίδης.
80’ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛ (2-2) Ο Μανίκας με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Γκόλια ισοφάρισε για την ομάδα του.
84’ Εκπληκτική απόκρουση από τον Συμεωνίδη σε κοντινή κεφαλιά του Ζουρούδη, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Θεοδωρίδη.
90’ Ανάποδο ψαλίδι του Ζουρούδη, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
90+1’ Σέντρα σουτ του Πασά, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Συμεωνίδη.
90+7’ Μία ακόμα καίρια επέμβαση από τον Συμεωνίδη σε κεφαλιά του Ζουρούδη.
Παναιτωλικός: Μπαμπανιώτης, Γκόλιας, Αναστασιάδης, Παλαιολόγος, Μόρετς (46' Μανίκας), Δέντσας, Μπαϊκαρά, Στόρμπαεκ (88' Πασάς), Θεοδωρίδης, Δημούτσος (81' Μαρτελότο), Ζουρούδης.
Προπονητής: Γιάννης Νταλακούρας
Εθνικός: Συμεωνίδης, Μοσχογιάννης, Σύρος, Βιδάλης (67' Παγώνης), Γκράϊμς, Τσεμπερίδης, Σιλιγαρδάκης, Κορακάκης, Σουμπίνιο (86' Φερέιρα), Φαρινόλα, Ροντρίγκο (54' Ψιάνος).
Προπονητής: Μιχάλης Γρηγορίου
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντινίδης (Μακεδονίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Παντικίδης, Πατσιάς (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μανίκας - Γκράιμς, Σιλιγαρδάκης, Μοσχογιάννης, Βιδάλης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 48' Σιλιγαρδάκης
* Πεντάλεπτη διακοπή υπήρξε στο 60’, όταν ο Γκράιμς πήγε να εκτελέσει ένα πλάγιο και δέχτηκε αντικείμενα από τους οπαδούς του Παναιτωλικού. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δώσει ο διαιτητής οκτώ λεπτά καθυστερήσεις.