Τρίτη 13 Απριλίου 2010

Α1 ΕΣΚΑΒΔΕ: ΤΟ ΑΓΡΙΝΙΟ ΣΤΗΝ Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Είναι οριστικό. Το Αγρίνιο από του χρόνου θα έχει μια ομάδα μπάσκετ σε εθνική κατηγορία. Το ποια θα είναι αυτή θα το ξέρουμε το πολύ σε 20 μέρες όταν και θα τελειώσει η μονομαχία της ΓΕΑ και του Παναιτωλικού. Οι κίτρινοι είχαν πάρει το εισιτήριο για τον τελικό άνευ αγώνος στον τελικό μιας και η Πρέβεζα αποσύρθηκε από την διαδικασία των play-off.
Η ΓΕΑ έπαιξε το Σάββατο με την μεγάλη έκπληξη του πρωταθλήματος τον Αίολο Αστακού και μετά από μια μέτρια εμφάνιση κατάφερε να πάρει το δεύτερο εισιτήριο του τελικού και να οριστικοποιήσει την συμμετοχή μιας ομάδας από το Αγρίνιο στην Γ’ Εθνική.

ΓΕΑ-ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ 71-58
 Ναι μεν η ΓΕΑ πέτυχε το ζητούμενο που ήταν η νίκη και η πρόκριση στον μεγάλο τελικό παρόλα αυτά το αυθόρμητο χειροκρότημα της εξέδρας κέρδισε η ομάδα του Αίολου Αστακού για την παρθενική της συμμετοχή στα play-off αλλά πάνω από όλα για την εξαιρετική εμφάνιση στο παιχνίδι. Πριν από το τζάμπολ της αναμέτρησης τιμήθηκε από την διοίκηση της ΓΕΑ ο Αλέκος Καλισώρας του Αστακού για την περσινή προσφορά του παραλαμβάνοντας μια ανθοδέσμη και μια φανέλα της ομάδας υπογεγραμμένη από όλους τους παίκτες.
  Ξεκίνημα του αγώνα με τις δυο ομάδες να είναι πάρα πολύ νευρικές στην τελική  προσπάθεια. Αποτέλεσμα αυτού ήταν το σκορ να είναι 4-0 υπέρ της ΓΕΑ μετά από τρία λεπτά παιχνιδιού. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Αίολος έδειξε γιατί έφτασε μέχρι εδώ. Με πάρα πολύ δυνατή άμυνα ανάγκασε την ΓΕΑ σε πολύ κακές επιλογές στην επίθεση και με τον Σούρλα να αναλαμβάνει δράση στην επίθεση κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ και μάλιστα με την λήξη της πρώτης περιόδου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με διαφορά επτά πόντων 10-17.
Στην δεύτερη περίοδο η ΓΕΑ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά είχε να αντιμετωπίσει δύο στοιχεία που έκανε την ζωή της πολύ δύσκολη. Την συμπαγής άμυνα του Αίολου, και το επιθετικό κρεσέντο του Καλισώρα που με απίστευτα τρίποντα κατάφερε να δώσει στους φιλοξενούμενους μια διαφορά δεκατεσσάρων πόντων 12-26.
Η ΓΕΑ προσπαθούσε να αντιδράσει με σπασμωδικές κινήσεις. Τελικά με πολύ κόπο και ιδρώτα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στα επίπεδα της πρώτη περιόδου. Τελικό σκορ για το ημίχρονο 26-33 υπέρ του Αίολου Αστακού που έδειχνε ικανό για την έκπληξη.
Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήταν η απαρχή της αντεπίθεσης της ΓΕΑ. Μέσα σε δύο λεπτά με δύο τρίποντα του Γεωργούλα και ένα του Μπερερή η ΓΕΑ κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά και να προηγηθεί με 34-33 με καλάθι του Σταυρόπουλου. Η ΓΕΑ συνέχιζε να πνίγει στις δαγκάνες της τους παίκτες του Αστακού που έβρισκαν λύσεις μόνο από τον Καλισώρα και τον Κουδούνα (είναι χαρακτηριστικό ότι αυτοί οι δυο παίκτες πέτυχαν όλους τους πόντους της ομάδας του Αίολου στο δεύτερο ημίχρονο και συνολικά από το 26 λεπτό και μετά).
Με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών οι γηπεδούχοι είχαν ανακτήσει τον έλεγχο του παιχνιδιού μιας και είχαν πάρει μια διαφορά της τάξεως των οκτώ πόντων 53-45.
Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν έκρυβε καμία έκπληξη και ιδιαίτερες συγκινήσεις. Οι δυο ομάδες από ένα σημείο και μετά έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ και το τελικό σκορ για την ΓΕΑ  71-58 οφείλεται  κυρίως στην κούραση των παικτών του Αστακού και κατά δεύτερο λόγο στην απόδοση της ομάδος του Γιάννη Διαμαντάκου.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο αρχηγός της ομάδος της ΓΕΑ ο Νίκος Τσιαμάκης δήλωσε:
Καταφέραμε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά να περάσουμε στον τελικό του πρωταθλήματος και ευελπιστώ αυτή την φορά να είμαστε εμείς αυτοί που θα χαμογελάσουμε. Σήμερα δεν παίξαμε καλά  αλλά πιστεύω την επόμενη εβδομάδα να είμαστε έτοιμοι για τον παιχνίδι με τον Παναιτωλικό και αυτά που δουλεύουμε στην προπόνηση να μας βγουν στο γήπεδο.
Ο καλύτερος παίκτης του Αστακού ο Αλέκος Καλισώρας μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε:
Σήμερα ήταν μια μέρα γιορτής για την ομάδα μας. Η σημερινή εμφάνιση ήταν η πιστοποίηση της πολύ καλής χρονιάς που κάναμε και πιστεύω ότι δίκαια βρισκόμαστε στις θέσεις των play off. Σήμερα κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι και στο πρώτο ημίχρονο θεωρώ ότι ήμασταν καλύτεροι. Στο δεύτερο ημίχρονο η ποιότητα των παικτών της ΓΕΑ και η κούραση η δικιά μας συνετέλεσαν στο τελικό σκορ υπέρ των γηπεδούχων. Θέλω να ευχηθώ καλή πορεία στην ΓΕΑ στον τελικό και να ευχαριστήσω την διοίκηση της ομάδος για την βράβευση μου πριν από το παιχνίδι.