Δευτέρα 12 Απριλίου 2010

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ 2-0

ΤΙΤΟΡΜΟΣ Ο «ΘΗΡΙΟΔΑΜΑΣΤΗΣ»
Εύκολο απόγευμα είχε ο Παναιτωλικός απέναντι στα Λιοντάρια τα οποία και «δάμασε» με σκορ 2-0, χάρη σε γκολ των Θεοδωρίδη και Μανίκα.
Η αγρινιώτικη ομάδα κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού χωρίς να παίξει ιδιαίτερα καλό ποδόσφαιρο και μόνο όταν ο Νταλακούρας ανακάτεψε την τράπουλα προς το τέλος του αγώνα, ο Πανσερραϊκός κατάφερε και μπήκε στον αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι αν και προερχόταν από συνεχόμενα επιτυχή αποτελέσματα, δεν κατάφεραν ποτέ να απειλήσουν τον Παναιτωλικό και παραδόθηκαν στις ορέξεις των Θεοδωρίδη και Μπαϊκαρά.
Για το πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός μπορεί να φωνάζει δίκαια στην φάση του πέναλτι που δεν δόθηκε από τον διαιτητή Δελφάκη, όταν ο Σκάγκλια ανέτρεψε τον Θεοδωρίδη εντός περιοχής, ενώ ο νεαρός Πασάς έχασε μοναδικές ευκαιρίες για να σκοράρει.Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός μπήκε με την ιδία διάθεση αλλά δεν είχε την ουσία στις επιλογές. Η είσοδος του Ηλία Μανίκα μπέρδεψε την αντίπαλη -κακή- άμυνα της ομάδας των Σερρών, με τον Κατερινιώτη επιθετικό να δημιουργεί πολλά προβλήματα και να σφραγίζει τη νίκη του Παναιτωλικού με κεφαλιά στο 72’. Είχε προηγηθεί το γκολ του Θεοδωρίδη στο 66’, το οποίο έλυσε κατά κάποιο τρόπο τα πόδια των «καναρινιών».
Στα τελευταία λεπτά αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη οι Ζαπρόπουλος και Βούκοβιτς λόγω αψιμαχιών σε εκτέλεση κόρνερ του Πανσερραϊκού.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

26': Σέντρα σουτ του Μπαϊκαρά, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία χωρίς να βρεθεί παίκτης να τη σπρώξει στα δίχτυα.27': Ο Σκάγλια ανέτρεψε τον Θεοδωρίδη αλλά ο διαιτητής έκλεισε τα μάτια και δεν έδωσε το πεντακάθαρο πέναλτι.28': Σέντρα του Γκόλια από αριστερά, ο Πασάς από πλεονεκτική θέση μόνος του στη μικρή περιοχή έχασε το κοντρόλ.29': Σουτ του Θεοδωρίδη από τη μικρή περιοχή, η μπάλα ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι.38': Μπάσιμο του Θεοδωρίδη από δεξιά και σέντρα, ο Πασάς τετ α τετ με τον Κοτταρά γλίστρησε και έχασε το γκολ.40': Φάουλ του Θεοδωρίδη, κεφαλιά του Δέντσα από το ύψος του πέναλτι, μπλόκαρε ο Κοτταράς.52': Ο Πασάς έκοψε στον Μπαϊκαρά μέσα στην περιοχή, αλλά ο Κοτταράς τον "έκλεισε" και η ευκαιρία χάθηκε.
67' (ΓΚΟΛ): Σέντρα του Αναστασιάδη από αριστερά, ο Μανίκας από θέση οφσάιντ δεν βρήκε την μπάλα, ήρθε από δεξιά ο Θεοδωρίδης και με πλασέ σκόραρε.
72' (ΓΚΟΛ): Σέντρα του Μπαϊκαρά από αριστερά, κεφαλιά του Μανίκα από τη μικρή περιοχή, γκολ.85' Δυνατό σουτ του Καλί από τη μεγάλη περιοχή, ο Μπαμπανιώτης στη δεξιά γωνία μπλόκαρε.

ΣΧΟΛΙΑ:- Σε ένα ματς -τελικός-, ο Παναιτωλικός πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη και παρέμεινε σε τροχιά πλέι-οφ.- Ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να είχε προηγηθεί από το πρώτο ημίχρονο, καθώς έχασε μοναδικές ευκαιρίες για γκολ.- Ο Νταλακούρας επανέφερε στα γκολποστ τον Μπαμπανιώτη, σε έναν αγώνα που χρειάστηκαν εβδομήντα περίπου λεπτά για να ακουμπήσει την μπάλα ο νεαρός πορτιέρο.- Τον αγώνα παρακολούθησε ο γενικός αρχηγός της Ηλιούπολης.- Στην εξέδρα βρέθηκε ομάδα με νεαρούς παίχτες από την Βραζιλία η οποία φιλοξενείτε από τον Παναιτωλικό.- Έντονες οι διαμαρτυρίες των παιχτών του Πανσερραϊκού στο πρώτο γκολ του Παναιτωλικού, υποστηρίζοντας ότι υπήρξε οφσάιντ.- Τέσσερις φίλαθλοι του Πανσερραϊκού ταξίδεψαν στο Αγρίνιο για να δουν από κοντά την ομάδα τους. Κάθισαν στην μεγάλη εξέδρα μαζί με τους Αγρινιώτες και σήκωσαν και δυο πανό.  - Με το ίδιο σκορ (2-0) κέρδισε η ομάδα Νέων του Παναιτωλικού την αντίστοιχη του Πανσερραϊκού.
Μανίκας: «Σε τροχιά πλέι οφ»Ενάμιση χρόνο είχε να σκοράρει ο Ηλίας Μανίκας. Ο επιθετικός του Παναιτωλικού είχε βρει για τελευταία φορά δίχτυα στη 2η αγωνιστική του περσινού πρωταθλήματος, όταν είχε πετύχει χατ τρικ κόντρα στον Εθνικό Κατερίνης.«Η νίκη ήταν μονόδρομος μετά τα υπόλοιπα αποτελέσματα. Ημασταν καλύτεροι σε όλο τον αγώνα. Είχαμε κλασικές ευκαιρίες στο α' μέρος, αλλά στο β' μπήκαν τα γκολ. Μπήκαμε σε τροχιά πλέι οφ» τόνισε ο σκόρερ του δεύτερου γκολ του Παναιτωλικού.