Σάββατο 26 Απριλίου 2014

Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός

Με απόλυτο σόουμαν τον Μάρκους Μπεργκ που πέτυχε χατ-τρικ (!), ο Παναθηναϊκός έκανε "φύλλο και φτερό" τον ΠΑΟΚ και με σκορ 4-1 πανηγύρισε πανάξια το 18ο Κύπελλο στην ιστορία του.

Ο 72ος τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας έφερε αντιμέτωπους Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ και δίπλα είχε μπει φαρδιά πλατιά η ταμπέλα "ντέρμπι", όμως η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου μετέτρεψε το κατ'ευφημισμόν ντέρμπι σε παράσταση για έναν ρόλο.

Έχοντας τον Μάρκους Μπεργκ σε τρομερή βραδιά (όπως δηλαδή συνέβαινε συνήθως στα περισσότερα φετινά ματς του πρωταθλήματος) να πετυχαίνει τρία γκολ και τους περισσότερους παίκτες να βγάζουν απίστευτη ενέργεια, σιγουριά και προσωπικότητα στο χορτάρι, επιβλήθηκε με το εμφατικό 4-1 του ΠΑΟΚ και κατέκτησε με το σπαθί της το τρόπαιο, 18ο στην ιστορία της στο θεσμό.
Ουσιαστικά, οι "πράσινοι" συνέχισαν με κεκτημένη ταχύτητα από τις πολύ καλές εμφανίσεις τους στο τελευταίο τρίμηνο της σεζόν και με όπλο την κυριαρχία στο χώρο του κέντρου, την δεινότητα στη γραμμή κρούσης και την εξαιρετική φυσική κατάσταση, δεν άφησαν περιθώριο για αμφισβήτηση της κυριαρχίας τους.

Στον αντίποδα, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να "μπει" ποτέ στο πνεύμα του τελικού παρά μόνο για περίπου 15 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, με τους "ασπρόμαυρους" να μην ανταποκρίνονται στο ύψος των περιστάσεων (πρώτος τελικός που συμμετείχαν μετά το 2003) και να απογοητεύουν τους 22.000 οπαδούς τους που ταξίδεψαν με μεγάλα όνειρα και προσδοκίες στην Αθήνα.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 1-0 αλλά τα πάντα να είναι ρευστά, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο στήθηκε ένα απερίγραπτο αγωνιστικό πάρτι από πλευράς "πρασίνων".

Με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στο σκορ μόλις στο 55', ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει στο 70' από την άσπρη βούλα, όμως τελικά αποδείχτηκε πως το γκολ αυτό ήταν της... παρηγοριάς καθώς ο Μπεργκ έβαλε την οριστική ταφόπλακα στον "Δικέφαλο" με το χατ-τρικ που πέτυχε στο 88ο λεπτό.

Παράλληλα έδωσε το σύνθημα για ξέφρενους πανηγυρισμούς στο γήπεδο αλλά και σε όλη την Ελλάδα από τους φίλους του Παναθηναϊκού, που είδαν την ομάδα τους να κυριαρχεί και να φτάνει σε μία άνετη και δίκαιη επικράτηση απέναντι στον μεγάλο της αντίπαλο.

H ταυτότητα του τελικού

Γήπεδο: Ολυμπιακό Στάδιο
Καιρός: Βροχόπτωση
Διαιτητής: Τάσος Κάκος (Κερκύρας)
Βοηθοί: Μιχαήλ Καρσιώτης (Κορινθίας), Δαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας)
4ος διαιτητής: Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών)
ΠΑΟΚ (Γιώργος Γεωργιάδης): Γλύκος, Σκόνδρας (77' Κουλούρης), Βίτορ, Ινσαουράλδε, Τζαβέλλας, Λάζαρ (56' Βούκιτς), Κίτσιου, Κάτσε, Λούκας (56' Λίνο), Στοχ, Σαλπιγγίδης
Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Κοτσόλης, Νάνο, Σίλντενφελντ , Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Μέντες, Πράνιτς, Ζέκα, Αμπέντ (75' Λαγός), Καρέλης, Μπεργκ
Γκολ: Βούκιτς (70' (πεν.)) / Μπεργκ (15', 50', 88'), Καρέλης (54')
Κίτρινες κάρτες: Κουτρουμπής (19'), Καρέλης (55'), Ζέκα (60'), Μπεργκ (89΄) / Κάτσε (18')

Η ανασκόπηση του τελικού

Ο Γιώργος Γεωργιάδης, ο οποίος στερήθηκε στον τελικό τις υπηρεσίες των τιμωρημένων Αθανασιάδη, Κατσουράνη και Νάτχο, παρέταξε τον τυπικά γηπεδούχο ΠΑΟΚ με το προσφιλές του σύστημα 4-3-3. Ο Γλύκος ανέλαβε ρόλο υπερασπιστή της ασπρόμαυρης εστίας, Σκόνδρας και Τζαβέλλας σε δεξί και αριστερό άκρο της άμυνας της αντίστοιχα. Την τριάδα των χαφ συνέθεσαν οι Κίτσιου, Κάτσε (με περισσότερα ανασταλτικά καθήκοντα) και Λάζαρ (σε πιο οργανωτικό ρόλο), θέση στις δύο πτέρυγες της επίθεσης πήραν οι Στοχ (δεξιά) και Λούκας (αριστερά) ενώ ο πλέον έμπειρος παίκτης του "Δικεφάλου", Δημήτρης Σαλπιγγίδης, ήταν η αιχμή του δόρατος στην κορυφή της γραμμής κρούσης.

Στον αντίποδα, ο Γιάννης Αναστασίου, προτίμησε διάταξη 4-4-2 για τον Παναθηναϊκό χωρίς να προχωρήσει σε κάποια έκπληξη σε σχέση με τα όσα δοκίμαζε τις προηγούμενες ημέρες στις προπονήσεις. Τερματοφύλακας ο Κοτσόλης, τετράδα πίσω με Τριανταφυλόπουλο (δεξί μπακ), Νάνο (αριστερό μπακ), Κουτρουμπή και Σίλντενφελντ (δίδυμο των στόπερ), "σφιχτή" τετράδα και στο χώρο της μεσαίας γραμμής με την παρουσία των Μέντες (ως καθαρόαιμο αμυντικό χαφ), Ζέκα, Πράνιτς (εσωτερικοί χαφ) και Αμπέντ (στην κορυφή του ρόμβου), ενώ Καρέλης και Μπεργκ συνέθεσαν το δίδυμο στην πράσινη γραμμή κρούσης.

Ο τελικός ξεκίνησε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις όσον αφορά στο θέαμα καθώς με τη συμπλήρωση 56 δευτερολέπτων είχαμε την πρώτη καθαρή ευκαιρία, από πλευράς Παναθηναϊκού.
Ο Μέντες έκλεψε δυναμικά στο χώρο του κέντρου και προώθησε άμεσα τη μπάλα για τον Μπεργκ, ο Σουηδός τροφοδότησε έξυπνα τον Ζέκα που "έκοψε" στην περιοχή από τα δεξιά, με το σουτ του να υποχρεώνει τον Γλύκο να πέσει στην κλειστή γωνία και του να διώξει σε κόρνερ.

Τα επόμενα λεπτά βρήκαν τους παίκτες του Γεωργιάδη να δυσκολεύονται στην κυκλοφορία της μπάλας σε αντίθεση με εκείνους του Αναστασίου που έδειχναν να πατούν καλύτερα στο γήπεδο, να "γεμίζουν" καλύτερα τους χώρους και να φτάνουν με μεγαλύτερη ευκολία στα αντίπαλα καρέ.
Κάπως έτσι ο Καρέλης βρέθηκε σε θέση βολής στο 7' (μετά από νέο κλέψιμο από τον Μέντες) με το σουτ του να κόβεται, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε επικίνδυνο σουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, αλλά αμέσως προηγουμένως είχε υποδειχτεί σωστά για κοντρόλ με το χέρι.
Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 10ο λεπτό για να αισθανθεί κάποιον κίνδυνο η άμυνα του Παναθηναϊκού χάρη στη διεισδυδικότητα και την εξαιρετική τεχνική του Στοχ ωστόσο τα προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ παρέμεναν άλυτα και τελικά αυτό το... πλήρωσαν αναπόφευκτα στο 15ο λεπτό μέσα από στημένη φάση.
Εκτέλεση κόρνερ από Νάνο, κεφαλιά του Μπεργκ στην πλάτη του Ινσαουράλδε, με τον πρώτο σκόρερ του "τριφυλλιού" στο πρωτάθλημα να παίρνει το... ριμπάουντ και με ξερό δεξί σουτ να ανοίγει το σκορ (1-0)! Παλιά του τέχνη κόσκινο τέτοια γκολ.

Το γκολ αυτό δεν άλλαξε καθόλου τα (μέχρι τότε) δεδομένα, με τον "Δικέφαλο" να προσπαθεί να γίνει απειλητικός μόνο με τις επελάσεις και τις... εξάρσεις του Στοχ και τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να απειλεί (πιο) ορθολογικά τον αντίπαλο του, μέσα από πρέσινγκ, ενέργεια και πολλές (σωστές) μεταβιβάσεις.
Στο 22' μάλιστα φλέρταρε με το δεύτερο γκολ όταν ο Πράνιτς έκανε το διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής και ο Γλύκος υποχρεώθηκε στη δεύτερη σημαντική επέμβασή του στον τελικό, βγάζοντας με δυσκολία σε κόρνερ.

Χαρακτηριστικό της ξεκάθαρης υπεροχής του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίωρο ήταν ο αριθμός των τελικών φάσεων, με 7 για τους "πράσινους" και καμία για τον ΠΑΟΚ, με τους παίκτες του Αναστασίου να εφαρμόζουν στο 100% το πλάνο του προπονητή: ασφυκτική πίεση στο κέντρο, τάκλιν σε κάθε μπάλα, μπόλικα κλεψίματα και μεγάλη σιγουριά στην κυκλοφορία της μπάλας.
Κάπου εκεί όμως άρχισε να μεταστρέφεται το σκηνικό, με τους Θεσσαλονικείς να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο, εκμεταλλευόμενοι και τη διάθεση του αντιπάλου τους να γυρίσει πίσω και να περιμένει, και να δημιουργούν 2-3 μεγάλες ευκαιρίες για την ισοφάριση.
Η πρώτη ευκαιρία για τους "ασπρόμαυρους" στο παιχνίδι ήταν ουσιαστικά και η πιο εντυπωσιακή στο πρώτο μέρος για κάποια από τις ομάδες: ο (μακράν κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ στο χορτάρι) Στοχ έβγαλε στο 37' σέντρα-ξυράφι στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Σαλπιγγίδης έπιασε δυνατή κεφαλιά, η οποία τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε.

Στην αντίπερα όχθη ο Παναθηναϊκός είχε καλή στιγμή για το 2-0 στο 40', αλλά ο Καρέλης δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε και αυτή έφυγε άουτ μετά από σουτ του από τη μεγάλη περιοχή.
Στα φινάλε του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ έβαλε και πάλι τον αντίπαλό του μέσα στα καρέ χάρη στην καλή του κυκλοφορία και απείλησε δις: στο 44' το μακρινό φαλτσαριστό σουτ του Κάτσε έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κοτσόλη ενώ στο 45' ο Σαλπιγγίδης αντί για το ραντεβού με τα δίχτυα είχε ραντεβού με την... ατυχία (ξανά).

Από σέντρα του δαίμονα Στοχ, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Κουτρουμπή και στρώθηκε μπροστά στον Σαλπιγγίδη, ο οποίος όμως αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε με προβολή σε κενή εστία να τη σπρώξει στην ανυπεράσπιστη εστία!

Το φινάλε του πρώτου μέρους έδωσε την εντύπωση πως ο ΠΑΟΚ είχε... ξαναμπεί στο (πνεύμα του) ματς και πως ο τελικός θα έπαιρνε φωτιά, όμως ο Παναθηναϊκός όχι μόνο είχε διαφορετική άποψη αλλά φρόντισε να τη διατυπώσει με τον πλεον αποστομωτικό τρόπο: δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά και 3-0 με το καλημέρα!
Το 2-0 για τους "πράσινους" ξεκίνησε όπως και το πρώτο, από εκτέλεση κόρνερ του Νάνο. Η μπάλα δεν απομακρύνθηκε, ο Κουτρουμπής έβγαλε στον Μπεργκ στα δεξιά και εκείνος με αριστουργηματικό δεξί πλασέ στην "κλειστή γωνία" του Γλύκου - την ώρα που ΟΛΟΙ στο γήπεδο, παίκτες και θεατές περίμεναν να κάνει γύρισμα- πανηγύρισε ένα εκπληκτικό γκολ, δείγμα της τρομερής εκτελεστικής του δεινότητας.

Στο 52' η άμυνα του ΠΑΟΚ (που βρισκόταν σε τρικυμία) άφησε αμαρκάριστο τον Πράνιτς στο ύψος του πέναλτι, με το μονοκόμματο πλασέ του να περνάει σύριζα άουτ (εξαιρετική μπαλιά του Καρέλη από τα αριστερά), όμως δύο λεπτά αργότερα ο Καρέλης δεν ήταν τόσο "ευγενικός" όσο ο Κροάτης.

Μετά από εκτέλεση του Νάνο από τα αριστερά, ο Έλληνας φορ κέρδισε κατά κράτος τους αμυντικούς του "Δικεφάλου" και με άπιαστη κεφαλιά έγραψε το 3-0. Αμέσως μετά την επίτευξη του γκολ έβγαλε τη φανέλα του και πανηγύρισε έξαλλα μαζί με τους συμπαίκτες του την ώρα που οι περίπου 22.000 οπαδοί των "πρασίνων" στις εξέδρες παραληρούσαν!

Αμέσως μετά ο Γεωργιάδης έκανε δύο μαζεμένες αλλαγές (56'), με Βούκιτς και Λίνο να αντικαθιστούν Λάζαρ και Λούκας αντίστοιχα, με τον ΠΑΟΚ να βγαίνει στην επίθεση και να ψάχνει απεγνωσμένα ένα γρήγορο γκολ που θα του έδινε λίγο... οξυγόνο.
Αυτό δεν ήρθε στο 61' από τον Κάτσε (σουτ άουτ), ούτε στο 65' από τον Στοχ (απέκρουσε σε κόρνερ ο Κοτσόλης), για να έρθει όμως (και μετά από δίλεπτη διακοπή λόγω κροτίδας που έσκασε δίπλα στον Στοχ) στο 70ο λεπτό μέσα από χτύπημα πέναλτι.
Ο Αμπέντ πάτησε άγαρμπα το πόδι του Λίνο και ο Κάκος σφύριξε σωστά την εσχάτη των ποινών, με τον Βούκιτς να ευστοχεί από τα 11 βήματα και να δίνει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι για το τελευταίο 20λεπτο.

Στο 75ο λεπτό ο Αναστασίου πέρασε τον Λαγό αντί του Αμπέντ διαπιστώνοντας πως η ομάδα του είχε χάσει λίγη από τη φρεσκάδα και τη δύναμή της στο χώρο του κέντρου, με τους "πράσινους" να καταφέρνουν πάντως σχετικά γρήγορα να ισορροπήσουν ξανά το παιχνίδι πιέζοντας ψηλα τους αντιπάλους και κλείνοντας τους χώρους.
Και όχι μόνο αυτό αλλά έχασαν και άλλες δύο καλές ευκαιρίες για τέταρτο γκολ. Στο 78' ο Μπεργκ έχασε την ευκαιρία για χατ-τρικ με την κεφαλιά του από σέντρα του Νάνο να φεύγει άουτ και πέντε λεπτά αργότερα ο Ισπανός μπακ του Παναθηναϊκού έκανε επέλαση από τα αριστερά και ο Ινσαουράλδε παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ!

Το γκολ όμως... ψηνόταν και έμελε να το πετύχει ο κορυφαίος παίκτης του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι και σε ολόκληρη τη σεζόν, ο Μάρκους Μπεργκ: ο Σουηδός πήρε τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή από τα δεξιά και αφού... χόρεψε τον Ινσαουράλδε έκανε το 4-1 στο 88ο λεπτό με πανέμορφο αριστερό σουτ.

Ο Σουηδός έγινε ο πρώτος παίκτης μετά τον Τσιάρτα το 1996 που πέτυχε χατ-τρικ σε τελικό Κυπέλλου και όπως ήταν λογικό αποθεώθηκε από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού όταν έγινε αλλαγή στο 89ο λεπτό από τον Πέτριτς.
Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε τίποτα, με τον Παναθηναϊκό να κρατάει το εμφατικό 4-1 και να γιορτάζει με κάθε μεγαλοπρέπεια το 18ο Κύπελλο στην ιστορία του!