ΑΠΟΛΛΩΝ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 1-0
ΒΕΡΟΙΑ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 2-1
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ-ΒΕΡΟΙΑ 1-0

Ο ΠΑΣ σώθηκε κόντρα στον... αδιάφορο Ολυμπιακό
Ο ΠΑΣ Γιάννινα υποχρέωσε τον πρωταθλητή Ολυμπιακό στην 4η ήττα του στις τελευταίες 7 αγωνιστικές και «καθάρισε» -και μαθηματικά- την παραμονή του στη Super League.
Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο πρώτο τέταρτο του αγώνα στους «Ζωσιμάδες», με τον Μιχαήλ να «χτυπά» στο 40ο δευτερόλεπτο (με κεφαλιά σε κόρνερ του Ίλιτς) και τον Βίλα να «κλειδώνει» τη νίκη των γηπεδούχων στο 14' σε εξαιρετική αντεπίθεση (με Ίλιτς, Ντάσιο).
Στα υπόλοιπα 75 και πλέον λεπτά του αγώνα, οι «ερυθρόλευκοι» εγκαταστάθηκαν... μόνιμα στο άλλο μισό του γηπέδου, αλλά γκολ δεν πανηγύρισαν. Λίγο η χαλάρωση, λίγο η ενδεκάδα που δεν είχε αγωνιστεί ποτέ ούτε σε... οικογενειακό διπλό, είχαν ως αποτέλεσμα την... αδιάφορη εικόνα των πρωταθλητών.
Ο Μίτσελ έριξε στην αρχική 11άδα τον 18άχρονο μέσο Σάλιακα (στο δεύτερο ημίχρονο είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ) και τον 19άχρονο αμυντικό Βούρο (πιθανών δεν «άρεσε» και έγινε αλλαγή στο 46'). Ο Ολυμπιακός είχε κατοχή (κάποια στιγμή άγγιξε το 70%-30%), είχε τις τελικές (14-4), αλλά όχι την ουσία, καθώς έμοιαζε ασύνδετος και στηριζόταν σε προσωπικές ενέργειες.
Σε κάποιες από αυτές, με πρωταγωνιστές τους Φουστέρ, Πελέ και Κάμπελ, ο Βελλίδης ήταν... εκεί και με έξι αποκρούσεις (οι μισές σωτήριες) κράτησε ανέπαφη την εστία του. Έτσι, ο ΠΑΣ πανηγύρισε τη νίκη-σωτηρία και ο Ολυμπιακός επιστρέφει... προβληματισμένος και προβληματικός!

ΣΚΟΡΕΡ: 1' Μιχαήλ, 14' Βίλα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαπέτρου
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45'+ Τόρες

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης, Αυγενίκου (90' Χαρίσης), Κολοβέτσιος, Κρητικός (90'+ Γιάκος), Ίλιτς (73' Τσάβες), Τσουκαλάς, Στρούνα, Μπέριος, Μιχαήλ, Ντάσιος, Βίλα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Μπονγκ, Μανωλάς, Βούρος (46' Ιμπαγάσα), Τόρες, Πελέ, Μανιάτης, Σάλιακας, Κάμπελ, Σαβιόλα (66' Φουστέρ), Σέποβιτς (46' Βαλντέζ)

Η ανατροπή της... ανατροπής στην Τρίπολη!
 Για 2η σερί αγωνιστική (προηγήθηκε η ήττα με 3-0 από τον Πανιώνιο) ο Αστέρας Τρίπολης δεν καταφέρνει να νικήσει, καθώς ο Άρης αν και υποβιβασμένος κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία 2-2.
Μάλιστα οι κίτρινοι έκαναν την ανατροπή και προηγήθηκαν με 1-2, χάρη γκολ των Τριανταφυλλάκου και Μανιά, όμως οι Αρκάδες, αν και έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 51' (λόγω αποβολής του Καράσκο που είχε κάνει το 1-0), κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Πιο δυνατά ο Άρης, δοκάρι και γκολ ο Αστέρας

Ο Άρης ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας μάλιστα δύο καλά σουτ με τους Μανιά (2') και Μπακασέτα (6'). Σταδιακά ο Αστέρας άρχισε να παίρνει τον έλεγχο του ματς και αφού ο Καράσκο... προειδοποίησε στο 19' (έχοντας σουτ στο δοκάρι) στην συνέχεια ο ίδιος χρίστηκε σκόρερ.

Ηταν στο 21ο λεπτό, όταν μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Μπαράλες από τα δεξιά (σ.σ. άδειασε τον Μπουγαΐδη) η σέντρα-σουτ του ίδιου που ακολούθησε χρειάστηκε την... χαλαρή προβολή του Καράσκο για να «αναπαυθεί» στα δίχτυα του εξουδετερωμένου Διούδη.

Μετά το γκολ ο Άστέρας πήρε την κατοχή και το πάνω χέρι, πίεσε είχε μερικές καλές στιγμές (32' σουτ Εντό), απέναντι σε έναν Άρη που είχε περισσότερο παθητικό ρόλο. Πάντως και οι κίτρινοι είχαν δύο πολύ καλές στιγμές και συγκεκριμένα με κεφαλιές των Γιαννίτση (26') και Μανιά (45').

Με δέκα παίκτες οι γηπεδούχοι

Έξι λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, τα δεδομένα στον αγωνιστικό χώρο άλλαξαν. Σε αντεπίθεση των κίτρινων, ο διαιτητής Κουτσιαύτης είδε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Καράσκο στον Καραγκούνη (λίγο τραβηγμένη απόφαση), αποβάλλοντας εν συνεχεία τον παίκτη του Αστέρα με απευθείας κόκκινη κάρτα. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Βασίλης Τριανταφυλλάκος που έκανε το 1-1 και ισοφάρισε για τον Άρη.

Όπως αναμενόταν το ματς άνοιξε. Από τη μία ο Άστερας προσπάθησε να πάρει ξανά το προβάδισμα έχοντας μείνει με δέκα παίκτες, από την άλλη ο Άρης είχε πλέον σαφώς περισσότερους χώρους για να κινηθεί.

Οι γηπεδούχοι μια καλή ευκαιρία με τον Λούι (58') όπως και οι φιλοξενούμενοι με τον Μπακασέτα (64') για να κάνει το 1-2 ο Μανιάς μετά από εξαιρετική προσωπική ενέργεια και σουτ με το αριστερό.

Προτού όμως οι Θεσσαλονικείς προλάβουν να χαρούν το γκολ που σημείωσαν, ο Αστέρας έκανε το 2-2 με τον Εντο ύστερα από ωραία συνεργασία με τον Ναβάρο.Η εξέλιξη αυτή έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχοι που παρά το αριθμητικό μειονέκτημα είχε καλύτερη εικόνα από τους φιλοξενούμενους (έδειχναν απογοητευμένοι) στο υπόλοιπο του ματς.

Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε με το τελικό 2-2 να κρίνεται δίκαιο σε γενικές γραμμές. Να σημειωθεί ότι οι φίλοι των γηπεδούχων χειροκρότησαν τον Μπακασέτα όταν έγινε αλλαγή, ενώ παρά την συνεχή βροχή οι περίπου 100 οπαδοί του Άρη που βρέθηκαν στην Τρίπολη δεν σταμάτησαν να τραγουδούν. Μάλιστα είχαν αναρτήσει και πανό κατά του Λάμπρου Σκόρδα.

ΣΚΟΡΕΡ: 21' Καράσκο, 73' Εντό - 53'πεν. Τριανταφυλλάκος, 68' Μανιάς
ΔΟΚΑΡΙΑ: 19' Καράσκο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κουτσιαύτης (Άρτας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: - 77' Τσιάρας
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 51' Καράσκο

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στ. Βεργέτης): Μπαντής, Λούϊ (83' Μουνάφο), Κυριακόπουλος (71΄Ναβάρο), Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Εντο, Κουρμπέλης, Ουσέρο, Καράσκο, Ντε Μπλάσις, Μπαράλες (78λ.τ. Ντελγκάδο).

ΑΡΗΣ (Ν. Παπαδόπουλος): Διούδης, Γιαννίτσης, Καραγκούνης, Τριανταφυλλάκος, Γκόλιας, Μπακασέτας (90' Κύργιας), Καμινιώτης (83' Μαργαρίτης), Νταμαρλής (46' Τσιάρας), Μανιάς, Βλάχος, Μπουγαΐδης.

Με χρυσή αλλαγή τον Καρέλη, έξτρα βαθμό ο Παναθηναϊκός
Με «χρυσή» αλλαγή τον Καρέλη που μπήκε στο 62' και σκόραρε στο 63', ο Παναθηναϊκός νίκησε στη Λεωφόρο με 3-1 τον Λεβαδειακό και πρόσθεσε έξτρα πόντο στην ειδική βαθμολογία των play off με δεδομένο και το 2-2 του Αστέρα με τον Αρη στην Τρίπολη.
Ο Παναθηναϊκός πήρε αυτό που άξιζε στο ματς με μοιραίο και ωραίο στο τέλος τον Στέφανο Καπίνο, πολύ καλό τον Αμπέιντ, ουσιαστικό τον Μπεργκ με τον Πέτριτς που χρησιμοποιήθηκε να δείχνει πως είναι ακόμα ανέτοιμος μετά τον τραυματισμό του.

Ευκαιρίες και γκολ ο Παναθηναϊκός

Τρεις πολύ καλές στιγμές είχε στο μισάωρο της αναμέτρησης στη Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός κόντρα σε έναν Λεβαδειακό που είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο.

Στο 13' ο Μπεργκ νικήθηκε σε πρώτο χρόνο από τον τερματοφύλακα των Βοιωτών, Πρζιρόβσκι με τον Αμπέιντ στο «ριμπάουντ» να βλέπει τον Γεωργίου να σώζει πάνω στη γραμμή. Το 0-0 παρέμενε και ο Παναθηναϊκός ανέβαζε στροφές για να έρθουν στο τετράλεπτο 24'-27' δυο ακόμα ευκαιρίες για τους «πράσινους». Στο 24' ο Πέτριτς έπιασε κεφαλιά σε σέντρα του Αμπέιντ με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι για να έρθει στο 27' ο νεαρός Γαλλοαλγερινός βγαίνοντας στην πλάτη της άμυνας των Βοιωτών να πλασάρει άουτ με το 0-0 να παραμένει.

Ο Παναθηναϊκός βάσει της απόδοσης του άξιζε το γκολ και αυτό εν τέλει ήρθε… Στο 39' ο Σπυρόπουλος σέντραρε, η άμυνα του Λεβαδειακού παρατηρούσε, απλά, την πορεία της μπάλας για να έρθει ο Κουτρουμπής με σουτ μέσα από την περιοχή να γράψει 1-0 υπέρ του «τριφυλλιού».

Γκέλα και 1-1 ο Λεβαδειακός

Και εκεί που φαινόταν πως το ματς, πλέον, είχε έρθει στα μέτρα των «πράσινων», ήρθε στο 41' ολέθριο λάθος του Καπίνο σε βολέ στρώνοντας επί της ουσίας την μπάλα στον Κονέ, ο οποίος με ψηλοκρεμαστό πλασέ ισοφάρισε άμεσα για τον Λεβαδειακό.

«Χρυσή» αλλαγή ο Καρέλης

Στο β' ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πήρε αυτό που άξιζε… Εκανε φάσεις μπροστά στην εστία του Λεβαδειακού και έφθασε στο 3-1, έστω και αν χρειάστηκε η έμπνευση Αναστασίου από τον πάγκο με τον Καρέλη αντί του Ατζαγκούν στο 62'. Διότι ήταν έμπνευση, αν αναλογιστεί κανείς πως ο νεαρός μπήκε στο ματς και στο αμέσως επόμενο λεπτό στην πρώτη του επαφή με την μπάλα με κεφαλιά έκανε το 2-1 υπέρ του Παναθηναϊκού σε καταπληκτική σέντρα του Νάνο.

Βέβαια νωρίτερα χρειάστηκε η επέμβαση-ξεχρέωμα για το λάθος του 1-1 από τον Καπίνο, ο οποίος στο 58' νίκησε στο τετ α τετ τον Μάντζιο και κράτησε το αποτέλεσμα. Και αφού ο Παναθηναϊκός πέτυχε το 2ο γκολ, εν συνεχεία τα πόδια λύθηκαν με τους «πράσινους» να φθάνουν στο 77' και στο 3ο γκολ με τον Αμπέιντ. Ένα, βέβαια, γκολ για τους «πράσινους» που προήλθε από ασίστ του Μπεργκ με τον σκόρερ να είναι εκτεθειμένος και σε εμφανή θέση οφσάιντ.

Το 3-1 έμελλε να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης με τον Αναστασίου να νιώθει δικαιωμένος για τις αλλαγές με τον Παναθηναϊκό να παίρνει έξτρα πόντο στην ειδική βαθμολογία των play off με δεδομένο το 2-2 του Αστέρα με τον Αρη.

ΣΚΟΡΕΡ: 39' Κουτρουμπής, 63' Καρέλης, 77' Αμπέιντ – 41' Κονέ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μαντάκης (Ημαθίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 31' Λυκογιάννης, 38΄ Μουλόπουλος, 68' Μάντζιος
ΑΠΟΒΟΛΕΣ:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Καπίνο, Σπυρόπουλος, Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Λαγός, Αμπέιντ (78' Δώνης), Πράνιτς, Ατζαγκούν (62' Καρέλης), Μπεργκ, Πέτριτς (62' Κλωναρίδης).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Πρζιρόβσκι, Μουλόπουλος, Χαραλάμπους, Ιντζίδης, Γεωργίου (50' λ.τρ.
Σκέμπης), Λυκογιάννης, Κονέ, Βούκσεβιτς (62' Μιλοσάβλιεβ), Βαρέλα (73' Γουόρντεν), Μάγκας, Μάντζιος.

«Καθάρισε» με «Σάλπι» και Νάτχο ο ΠΑΟΚ

Έχοντας τον Νάτχο σε κέφια, καθώς σέρβιρε το πρώτο γκολ στον Σαλπιγγίδη (6') και πέτυχε το 2ο στο 84' ο ΠΑΟΚ υπέταξε τον Ατρόμητο στην Τούμπα 2-0 και τον άφησε πίσω του έξι βαθμούς. Ο Γιώργος Γεωργιάδης παρέταξε τον ΠΑΟΚ με 4-4-1-1, τοποθετώντας στην κορυφή της επίθεσης τον Δημήτρη Σαλπαγγίδη, θέλοντας ν' εκμεταλλευτεί την ταχύτητά του και βάζοντας τον Βούκιτς πίσω από αυτόν.

Και στο σχέδιο έβγαλε αποτέλεσμα πολύ γρήγορα. Μαγική κάθετη πάσα από τον Νάτχο στο 6' ο «Σάλπι» έφυγε πίσω από τους κεντρικούς του Ατρόμητου και με πλασέ έκανε το 1-0.

Ο Γιώργος Παράσχος που δοκίμασε το 4-3-3, πολύ γρήγορα άλλαξε τις σκέψεις του, γύρισε το σύστημα στο αγαπημένο του 4-4-2, αλλά ο Ατρόμητος δεν μπόρεσε να επιβάλει το παιχνίδι του.
Με εξαίρεση δέκα περίπου λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Ατρόμητος πήρε τον έλεγχο του αγώνα, ο ΠΑΟΚ δεν κινδύνεψε. Αλλωστε οι επτά συνολικές προσπάθειες, οι δύο εντός εστίας, ήταν ο φτωχός απολογισμός της αθηναϊκής ομάδας.

Από την άλλη, ο Βούκιτς με την εμπειρία του έκανε σπουδαία δουλειά στοπ δημιουργικό κομμάτι, αλλά κουράστηκε και τη στιγμή της κυριαρχίας του Ατρόμητου, ο Γεωργιάδης τον αντικατέστησε για να πάρει ξανά τον έλεγχο στο κέντρο.

Όπως κι έγινε. Τα όποια κενά στον άξονα έκλεισαν και σε μια αντεπίθεση ο Νάτχο με τη σπουδαία του κλάση κι όμορφο πλασέ «κλείδωσε» τη νίκη για τον ΠΑΟΚ στο 84'

ΣΚΟΡΕΡ: 6' Σαλπιγγίδης, 84' Νάτχο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάνταλος (Καβάλας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 53' Βούκιτς, 90' Σκόνδρας, 90+2' Λάζαρ / 14' Φωτάκης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΠΑΟΚ (Γεωργιάδης): Γλύκος, Σκόνδρας, Λίνο, Βίτορ, Ινσαρουάλδε, Κάτσε, Κατσουράνης (76' Κίτσιου), Νάτχο, Λούκας, Βούκιτς (65' Λάζαρ), Σαλπιγγίδης (86' Κουλούρης).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Παράσχος): Τσέναμο, Φυτανίδης, Μπρίτο (90' Κιβρακίδης), Νάστος, Παπαδόπουλος, Γιαννούλης, Καραμάνος, Δημούτσος,. Ούμπιδες, Λαζαρίδης, Φωτάκης (46' Μπάλλας).

Καλλονή... και τη νέα χρονιά!
Η 12η νίκη της Καλλονής στην Superleague ήταν και η... πιο γλυκιά καθώς με το 2-0 επί του Πανθρακικού η νεοφώτιστη ομάδα εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της και φυσικά τη συμμετοχή της στην κατηγορία και την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο.
Ο Γιώργος Μανούσος φρόντισε να διώξει το άγχος των στυμπαικτών του από πολύ νωρίς καθώς μόλις στο 2ο λεπτό έβαλε τους γηπεδούχους -έστω και τυπικά ελέω ΟΑΚΑ- μπροστά στο σκορ, ενώ στο 82' ο Μαρσέλο ολοκλήρωσε τη μεγάλη νίκη της ομάδας του.

Μόλις, λοιπόν, στο 2ο λεπτό ο Γκαρσία έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Μανούσος με μονοκόματο σουτ έξω από τη μικρή περιοχή, έκανε το 1-0 για την ομάδα του.
Ο Πανθρακικός προσπάθησε στη συνέχεια να αντιδράσει ωστόσο με εξαίρεση ένα πλασέ του Ίγκορ στο 41' όταν και προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Χογκ, αλλά είδε τη μπάλα να περνά άουτ, δεν είχε άλλες αξιόλογες επισκέψεις στην αντίπαλη περιοχή.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με την Καλλονή να φτάνει τελικά στο γκολ, το 82' με τον Μαρσέλο που δεν πανηγύρισε καθώς στο παρελθόν έχει περάσει από την ομάδα της Κομοτηνής. Ο Βραζιλιάνος με δυνατό διαγώνιο σουτ από δεξιά, νίκησε τον κίπερ του Πανθρακικού, Πασχαλάκη.

ΣΚΟΡΕΡ: 2' Μανούσος, 82' Μαρσέλο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κάκος (Κέρκυρας)
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -
ΚΙΤΙΡΙΝΕΣ: -

ΚΑΛΛΟΝΗ: Χογκ, Ζακουάνι, Αναστασιάδης, Φαρία, Χωριανόπουλος (90' Ντάμπος), Μαρσέλο, Λεοζίνιο, Μανούσος, Ποντάνι, Γκαρσία (76' Καλτσάς), Περόνε (77' Καζάκης)

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Πασχαλάκης, Παπαγεωργίου, Τριανταφύλλου, Εμποου, Καθάριος, Μακρυδημήτρης, Ιγκορ, Σεϊδάν, Χασομέρης (78' Μολίνα), Ζδράβος-Ρίζος, Τζάνης

Με ανατροπή ο ΟΦΗ έβαλε την Ξάνθη σε μπελάδες!

Ο ΟΦΗ με ανατροπή επικράτησε με 3-2 επί της Ξάνθης, σε έναν αγώνα με πολλή ένταση και δυο πέναλτι και οι «ακρίτες» πλέον κινδυνεύουν με υποβιβασμό και θα προσπαθήσουν την τελευταία αγωνιστική να σωθούν!
Η Ξάνθη είναι στην προτελευταία θέση και ισοβαθμεί με την Βέροια, αλλά το έργο της γίνεται ακόμα πιο δύσκολο, καθώς την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (13/04, 19:00).
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Ξάνθη, που άνοιξε το σκορ μόλις στο 6΄ με τον εύστοχο χτύπημα πέναλτι με τον Κάλβο. Ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα για ανατροπή του Μάνταλου από τον Ζόρο και έτσι η Ξάνθη πήρε προβάδισμα στον αγώνα.

Στην συνέχεια ο ΟΦΗ έψαξε πολύ την ισοφάριση με τον Κουτσιανικούλη στο 11΄ και τον Παπάζογλου στο 18΄ να στέλνουν την μπάλα άουτ, ενώ ο Κυριακίδης μπλόκαρε το σουτ του πρώτου στο 24΄. Το γκολ που έψαχνε ο ΟΦΗ ήρθε τελικά από τον Ροβίθη στο 39΄, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στον αγώνα μόλις τρία λεπτά πριν.

Σε έναν αγώνα που εξελίχθηκε με πολύ ένταση και σκληρά μαρκαρίσματα, η Ξάνθη πήρε πάλι προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Γούτα στο 45΄.

Ενδεικτικό για τα νεύρα και την ένταση που υπήρχαν είναι ότι αποβλήθηκε ο γυμναστής και ο γιατρός του ΟΦΗ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ μπήκε με διάθεση στο γήπεδο και κυνήγησε το γκολ πιέζοντας την Ξάνθη. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, παίζοντας αμυντικά δεν άφησαν χώρους στους Κρητικούς.
Μόλις στο 48΄, ο ΟΦΗ δίκαια «φώναξε» για πέναλτι που έγινε στον Ροβίθη από τον Βάλλα, αλλά ο διαιτητής δεν έδειξε την άσπρη βούλα και τιμώρησε με κίτρινη κάρτα τον παίκτη των γηπεδούχων.
Στο 79΄ ο ΟΦΗ κατάφερε και ισοφάρισε με τον Περογαμβράκη. Σε εκείνη την φάση η Ξάνθη είναι με 10 παίκτες, καθώς ο Σολάρι είχε βγει εκτός αγωνιστικού χώρου, διότι είχε αισθανθεί ενοχλήσεις. Τότε, ο ΟΦΗ έπιασε στον… ύπνο την άμυνα της Ξάνθη και μετά από εξαιρετική ενέργεια του Κουστιανικούλη, ο Περογαμβράκης έφερε το ματς στα ίσια.

Παρά την ισοφάριση συνέχισαν να υπάρχουν νεύρα στον πάγκο του ΟΦΗ και λίγα λεπτά μετά αποβλήθηκαν οι δυο βοηθοί του Σα Πίντο!

Όμως, αυτό το γκολ έδωσε… φτερά στον ΟΦΗ, που είχε δοκάρι με τον Μπούρμπο στο 83΄. Μόλις δυο λεπτά ο Βάλλας έκανε χέρι και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ . Ο Μιλιάζες ευστόχησε από τα 11 βήματα και έτσι ο ΟΦΗ πήρε την νίκη.

«Ελαφρά Ταξιαρχία» με μεγάλη καρδιά!
Με γκολ του Δεληζήση στο 90+5' ο Απόλλων νίκησε με 1-0 τον Εργοτέλη, έπειτα από ένα ματς ροντέο και παραμένει ζωντανός για την παραμονή!
Το ματς ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς με τους γηπεδούχους να έχουν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν, όμως ο Στοϊκοβιτς δεν έλεγε να νικηθεί μέχρι την τελευταία -ουσιαστικά- φάση του ματς που τον νίκησε ο υψηλόσωμος στόπερ της «Ελαφράς Ταξιαρχίας»!

Δοκάρι ο Εργοτέλης στο 66' με τον Διαμαντάκο, αποβλήθηκε ο Μεχία με δεύτερη κίτρινη στο 66' κι ο Φαρινόλα επίσης με δεύτερη κίτρινη στο 90+5'! Αρνήθηκε πέναλτι ο Παππάς στον Απόλλωνα σε χέρι εντός περιοχής στο 52'

Δυνατά ο Απόλλων, ανίκητος ο Στοϊκοβιτς

Ο Απόλλων ήταν αυτός που καιγόταν για τους βαθμούς της νίκης και μπήκε πιο δυνατά στο ματς της Ριζούπολης κόντρα στον Εργοτέλη. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είχε την υπεροχή, ωστόσο, δεν κατάφερε σε κάποια από τις ευκαιρίες που δημιούργησε να βρει δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα τρίλεπτο (30' – 32') «φωτιά» με τον Στοϊκοβιτς να πραγματοποιεί δυο πολύ καλές επεμβάσεις και την άμυνα των Κρητικών να διώχνει στη γραμμή μια προσπάθεια του Μίνγκα από δεξιά.

Από την άλλη, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη είχε δυο καλές φάσεις, μία με τον Διαμαντάκο στο 6' και μια με τον Κοζορώνη στο 26' με τον Γκόμες να αντιδρά σωστά και να κρατάει ανέπαφη την εστία του.

Μονόλογος των γηπεδούχων...

Στο 52' ο Παππάς αρνήθηκε πέναλτι στον Απόλλωνα σε χέρι που έγινε εντός περιοχής, με τους γηπεδούχους να μην το βάζουν κάτω και να πολιορκούν την εστία του Στοϊκοβιτς δημιουργώντας συνεχώς ευκαιρίες, την ώρα που ο Σάντσεζ είχε ρίξει στο ματς και Ντάλμπεργκ και Αμπροουζ.

Δοκάρι κι αποβολή ο Εργοτέλης

Από την άλλη, ο Εργοτέλης στην πρώτη φάση που δημιούργησε στην επανάληψη έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 65' με τον Διαμαντάκο να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και τον Μπαντιμπανγκά να σουτάρει πάνω σε αντίπαλο που βρισκόταν στη γραμμή του τέρματος!
Στην επόμενη φάση, οι Κρητικοί έμειναν με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Μεχία στο 66ο λεπτό για «θέατρο».

Εχοντας αποκτήσει αριθμητικό πλεονέκτημα, ο Απόλλων πίεσε ακόμα περισσότερο, όμως ο Στοϊκοβιτς ήταν ανίκητος, καθώς νίκησε στο τετ α τετ τον Πετρόπουλο στο 72'!
Στο 84' ο Φαρινόλα με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, ενώ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λουσέρο, ο Παπαζαχαρίας έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα λίγο άουτ!

Λύτρωση με «Δέλη» στο 90+5'!

Τελικά, ο Απόλλων δικαιώθηκε στο 5ο (!) λεπτό των καθυστερήσεων, όταν έπειτα από κόρνερ και απομάκρυνση της μπάλας από την άμυνα του Εργοτέλη, έγινε εκ νέου γέμισμα κι ο Δεληζήσης από κοντά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στοϊκοβιτς με κεφαλιά, έχοντας πλάτη στην εστία!
Η Ριζούπολη πήρε φωτιά με παίκτες, οπαδούς, πάγκο να γίνονται ένα κουβάρι και να πανηγυρίζουν έξαλλα το γκολ, που κρατάει τον Απόλλωνα ζωντανό στο κυνήγι της αποφυγής του υποβιβασμού!

ΣΚΟΡΕΡ: 90+5' Δεληζήσης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παππάς (Αθήνα)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 50' Χατζηζήσης, 90+1' Φαρινόλα, 90+5' Δεληζήσης – 30' Σαρρής, 53' Κοζορώνης, 58' Μεχία, 90+1' Στοϊκοβιτς
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 90+5' Φαρινόλα (2η κίτρινη) - 67' Μεχία (2η κίτρινη)

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γκόμες, Αργυρόπουλος, Δεληζήσης, Παπαζαχαρίας, Χατζηζήσης (72' Γκουέλα), Τσοκάνης (62' Αμπροουζ), Κόρμπος, Μίνγκας (46' Ντάλμπεργκ), Λουσέρο, Φαρινόλα, Πετρόπουλος

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Στοϊκοβιτς, Πίτσος (17' λ.τρ. Σαρρής)-, Μεχία, Ρέντζας, Αντελέγιε, Κούμπικ (62' Μπουχαλάκης), Κοζορώνης, Μπαντιμπανγκά, Ρομάνο, Χαντί, Διαμαντάκος

Νίκησε και συνεχίζει να ελπίζει η Βέροια

Με πρωταγωνιστές τους Μπεν και Γκονσάλβες που σκόραραν στο 37' και το 54', η Βέροια νίκησε με 2-1 τον Πανιώνιο και συνεχίζει να ελπίζει για παραμονή στην κατηγορία.
Η «βασίλισσα» έφτασε τους 35 βαθμούς στην 16η θέση και έπιασε την Ξάνθη με την οποία θέλει καλύτερο αποτέλεσμα στην τελευταία αγωνιστική για να πάει στην χειρότερη περίπτωση σε αγώνα μπαράζ για την παραμονή της αφού μειονεκτεί στην ισοβαθμία με τους Ακρίτες. Η Βέροια την τελευταία αγωνιστική φιλοξενεί τον Αστέρα Τρίπολης ενώ η Ξάνθη παίζει στο «Απόστολος Νικολαϊδης» με τον Παναθηναϊκό.
Ο Πανιώνιος παρέμεινε στους 38 βαθμούς και την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τον Πλατανιά και του αρκεί ένας βαθμός.
Η ομάδα του Ράτκο Ντόστανιτς προηγήθηκε με γκολ του Μπεν στο 37' διάστημα στο οποίο είχε τον απόλυτο έλεγχο. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο α' μέρος, είχε 9-1 τελικές προσπάθειες και 67-33% κατοχή της μπάλας. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης στα πρώτα 45 λεπτά έχει να επιδείξει μόνο ένα σουτ του Αραβίδη στο 40' το οποίο απέκρουσε ο Καντιμοίρης.

Οι γηπεδούχοι στο 54' με γκολ του Γκονσάλβες έπειτα από συνδυασμό με τον Μπεν, διπλασίασαν τα τέρματα τους και ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη αφού ο Πανιώνιος το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με πέναλτι του Αραβίδη στο 73'.

ΣΚΟΡΕΡ: 37' Μπεν, 54' Γκονσάλβες - 73' Αραβίδης (πέν.)
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιωαννίδης (Αργολίδας)
 ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 17' Αμαραντίδης, 50 Οστοϊτς, 63' Μπαργκάν, 72' Βέρτζος - 32' Αραβίδης, 68' Κουλουχέρης, 69' Μητρόπουλος, 85' Σταυροθανασόπουλος, 85' Αυλωνίτης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 90' Αμαραντίδης - 90' Αυλωνίτης, 90' Αραβίδης

ΒΕΡΟΙΑ: Καντιμοίρης, Γεωργιάδης, Οστοϊτς, Βέρτζος, Αμαραντίδης, Βεργώνης, Παυλίδης (74' Σισοκό), Ζεζίνιο (90' Μπάρμπας), Μπαργκάν (76' Καλτσάς), Γκονσάλβες, Μπεν.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Ανέστης, Λαμπρόπουλος, Αυλωνίτης, Κουλουχέρης, Κούρος, Παντίδος, Μητρόπουλος, Ζαχαράκης (65' Καμπάνταης), Κολοβός (90' Παναγιωτούδης), Γιάννου (82' Σταυροθανασόπουλος), Αραβίδης.