Πέμπτη 15 Μαΐου 2014

Στην Σεβίλλη το Europa League

Ο Πορτογάλος την έκανε… στους Πορτογάλους. Με ήρωα τον Μπέτο, που έπιασε δύο πέναλτι (4-2) στη ρώσικη ρουλέτα, η Σεβίλλη κατέκτησε το Europa League αφήνοντας και πάλι τη Μπενφίκα με τη γλύκα.

Μια… ανάσα απ’ το να σπάσει την κατάρα των επτά χαμένων τελικών έφτασε η Μπενφίκα όμως ένας Πορτογάλος βρέθηκε αυτή τη φορά στον δρόμο των «αετών της Λισαβόνας». Μετά το 0-0 στην κανονική διάρκεια στο «Juventus Arena» και την... ανακωχή στην παράταση, ο Μπέτο ήταν ο ήρωας της Σεβίλλης στον τελικό του Europa League, καθώς με τα δύο πέναλτι που έπιασε στη ρώσικη ρουλέτα (4-2) χάρισε στην ομάδα της Ανδαλουσίας το τρίτο της ευρωπαϊκό τρόπαιο.

Εξαιρετικό παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Οι δύο ομάδες οδήγησαν το παιχνίδι σε γρήγορο τέμπο και υπήρχαν μεγάλα διαστήματα, που η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω. Αρκετές ευκαιρίες «έβγαλε» η Μπενφίκα από τις στατικές φάσεις, όμως ήταν φανερή η έλλειψη ψυχραιμίας στην τελική προσπάθεια.«Φωτιά» στην κόντρα η ομάδα της Ανδαλουσίας, ωστόσο ήταν αρκετές οι φορές που ο Μπάκα με τον Ρέγες χρειάστηκαν στηρίγματα τα οποία δεν υπήρχαν.

Δεν σπάει με τίποτα η κατάρα των Πορτογάλων, που μαζί με τον αποψινό τελικό μετρά οκτώ σερί χαμένους σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Το ματς:

Αν και τελικός, το παιχνίδι ήταν πολύ καλό από το ξεκίνημά του. Τόσο η Μπενφίκα, όσο και η Σεβίλλη έκαναν εμφανές από τα πρώτα λεπτά πως θέλουν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους κάτι που έκανε το ματς αρκετά γρήγορο. Μπορεί οι ευκαιρίες στο 20λεπτο να ήταν ελάχιστες και να κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες, όμως η ομάδα του Ουνάι Έμερι έδειχνε να στέκεται καλύτερα στο γήπεδο, δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στον άξονα των Πορτογάλων, που αδυνατούσαν να κυκλοφορήσουν άνετα τη μπάλα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η Σεβίλλη έδειχνε να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Η ομάδα της Ανδαλουσίας μπορεί να μην είχε τη μεγάλη φάση, όμως έδειχνε απόλυτα αφοσιωμένη στο πλάνο του προπονητή της και κρατούσε τη Μπενφίκα «εγκλωβισμένη» στο μισό του γηπέδου. Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο, ανέβασε αρκετά την άμυνά της και λίγο έλειψε να το πληρώσει. Οι παίκτες του Ζέσους «ξύπνησαν», έπαιξαν από τα άκρα και στάθηκαν άτυχοι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Μπέτο τους στέρησε το γκολ έπειτα από προσπάθεια του Μάξι Περέιρα. Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε χωρίς σκορ και τους Πορτογάλους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τη μεγάλη ευκαιρία.

Φουριόζα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Μπενφίκα. Οι «αετοί της Λισαβόνας» μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο και αιφνιδίασαν τους παίκτες του Έμερι, που γλίτωσαν την παραβίαση της εστίας τους από θέμα τύχης. Η Σεβίλλη κατάφερε με δυνατά μαρκαρίσματα και χάρη στην ψυχραιμία του Ράκιτιτς να «παγώσει» τον ρυθμό και να απομακρύνει τους Πορτογάλους από την περιοχή του Μπέτο. Κάπου εκεί το ματς πήρε φωτιά και ο ρυθμός ήταν διαστημικός με τη μπάλα να πηγαίνει από τη μία περιοχή στην άλλη.

Λεπτό με το λεπτό οι Σεβιγιάνοι οδήγησαν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Οι Ισπανοί πάγωσαν τον ρυθμό, κάνοντας όπως και στο πρώτο ημίχρονο τους παίκτες του Ζέσους να μείνουν κοντά στην περιοχή τους χωρίς να αποτελούν κίνδυνο. Η Σεβίλλη ροκάνισε τον χρόνο με αρκετά στημένα όμως δεν έβγαλε φάσεις και στο φινάλε κινδύνεψε. Η Μπενφίκα βρήκε τον τρόπο να απειλήσει με αντεπιθέσεις αλλά τα… χάλασε στα τελειώματα των φάσεων μέσα στην περιοχή των Ισπανών, που όπως και στο πρώτο ημίχρονο, ίδρωσαν για να κρατήσουν το «μηδέν». Τελικά, δεν άλλαξε κάτι και το ματς πήγε παράταση.

Πολύ συντηρητικός ρυθμός στο ξεκίνημα της παράτασης. Οι δύο ομάδες ήθελαν να σιγουρέψουν την ασφάλεια των μετόπισθεν και δεν ρίσκαραν επιθετικά με το αποτέλεσμα το πρώτο τέταρτο να «φύγει» χωρίς τίποτα το αξιοσημείωτο. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, παρά τις προσπάθειες της Μπενφίκα να σημαδέψει τον Καρντόσο η άμυνα της Σεβίλλης δεν αντιμετώπισε προβλήματα και ο τελικός οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Στη... ρώσικη ρουλέτα χαμογέλασε η Σεβίλλη. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πορτογάλο τερματοφύλακα, Μπέτο, που έπιασε τα πέναλτι Καρντόσο και Ροντρίγκο, η ομάδα του Ουνάι Έμερι πανηγύρισε το τρίτο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία της.

Oι συνθέσεις:

Σεβίλλη (Ουνάι Έμερι): Μπέτο, Κόκε, Παρέχα, Φάτζιο, Αλμπέρτο, Καρίτσο, Εμπιά, Ρέγες (78’ Μαρίν, 104’ Γκαμεϊρό), Βιτόλο (111’ Φιγκέιρας),Μπάκα, Ράκιτιτς

Στον πάγκο: Βάρας, Ναβάρο, Ιμπόρα, Τροχόφσκι,

Μπενφίκα (Zόρζε Ζέσους): Όμπλακ, Περέιρα, Λουιζάο, Γκαράι, Σικέιρα (99’ Καρντόσο), Γκόμες, Αμορίμ, Γκαϊτάν (119’ Καβαλέιρο), Σουλεϊμανί (24’ Αλμέιδα), Λίμα, Ροντρίγκο

Στον πάγκο: Αρτούρ, Βιτόρια, Ζαρντέλ, Ντζούριτσιτς

Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)

Γήπεδο: Juventus Arena