Δευτέρα 12 Μαΐου 2014

Νίκη και παραμονή στην κατηγορία

Την παραμονή του στην Α2 Εθνική κατηγορία εξασφάλισε και μαθηματικά το ανδρικό τμήμα χειροσφαίρισης του ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΥ μας μετά την επιβλητική νίκη που πέτυχε απέναντι στην ομάδα του Α.Ο.Α. Καστοριάς με σκορ 26-18, στο κρίσιμο παιχνίδι που έγινε το μεσημέρι του Σαββάτου στο κλειστό γυμναστήριο του Δ.Α.Κ. Αγρινίου. Η ομάδα του Παναιτωλικού ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση που έγινε μπροστά σε 200 και πλέον ένθερμους φιλάθλους της και παίζοντας πολύ δυνατή άμυνα προηγήθηκε στο 5ο λεπτό με 5-0. Στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης οι διαιτητές του αγώνα απέβαλαν ορθώς τον παίκτη της ομάδας της Καστοριάς Taneski Naum, με απευθείας κόκκινη κάρτα διότι χτύπησε εσκεμμένα με αγκωνιά στο πρόσωπο παίκτη του ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΥ .

Οι παίκτες της ομάδος μας συνέχισαν την πολύ καλή άμυνα, κλέβοντας μπάλες και σκόραραν στον αιφνιδιασμό διατηρώντας έτσι τη διαφορά των πέντε τερμάτων μέχρι το 15ο λεπτό με σκορ 8-3. Στο σημείο αυτό η ομάδα της Καστοριάς ανέβασε την απόδοσή της και μείωσε το σκορ σε 8-6 στο 20ο λεπτό και 10-8 στο 25ο. Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΥ να προηγείται με 12-9. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες μας έδειξαν πόσο πολύ ήθελαν την νίκη που ισοδυναμούσε με παραμονή και παίζοντας ψυχωμένα σε άμυνα και επίθεση ανέβασαν το δείκτη του σκορ σε 18-13 στο 45’ και σε 21-13 στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο 55ο λεπτό η διαφορά των γκολ έφτασε στο μέγιστο επίπεδό της 24-13.Στο σημείο αυτό ο προπονητής του ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΥ Κος Συράκος έριξε στον αγωνιστικό χώρο τους νέους και ελπιδοφόρους παίκτες της ομάδας δίνοντάς τους την ευκαιρία να αγωνιστούν και να πάρουν και αυτοί το χειροκρότημα της κερκίδας. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες και το προπονητικό τιμ της ομάδος μας να πανηγυρίζουν στο κέντρο του γηπέδου για την μεγάλη αυτή νίκη.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ Γ.Φ.Σ. Ράικος Σπ. (Τ/Φ)-Μπαζούλας (Τ/Φ)-Σπυρόπουλος (Τ/Φ)-Πυρπηρής (1)-Ξύστρας-Δήμος (1)-Σωτηρόπουλος-Λιόκαυτος (1)-Γεωργομήτρος-Νταούρος-Γουργολίτσας (2)-Γιαννιώτης (6)-Παπανίκος (4)-Ράικος Κων. (3)-Φωτόπουλος (2)-Γεωργίου (6). Α.Ο.Α. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ Φυλακτός- Χατζηλεοντιάδης (2)-Σαλαγιάννης-Μπουζόπουλος-Παπακώστας (1)-Μέλιος (4)-Δόκαλος (1)-Τάσιος-Σουκαλόπουλος (5)-Taneski-Μαυρόπουλος (4)-Μαλεγκάνος (1)-Τοκατλίδης.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες που ανήκουν στο δυναμικό της ομάδας μας, που παρόλα τα προβλήματα κατά την διάρκεια όλης της χρονιάς (Οικονομικά, οργανωτικά, πολύωρα ταξίδια αυθημερόν, αλλαγή προπονητή στη μέση της χρονιάς, τραυματισμοί βασικών παικτών ), ήταν παρόντες και βοήθησαν στο μέγιστο βαθμό στην επίτευξη της παραμονής της στην κατηγορία. Να θυμίσουμε ότι όλοι οι παίκτες του ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΥ μας είναι Αγρινιώτες. Επίσης να τονίσουμε ότι για τους παίκτες αυτούς η χρονιά ξεκίνησε 18 Αυγούστου κάνοντας προετοιμασία για τους αγώνες κατάταξης (μπαράζ) στη Θεσσαλονίκη που έγιναν για την άνοδο στην Α2 ενώ όλες οι άλλες ομάδες ξεκίνησαν ένα και ενάμιση μήνα μετά. Όλοι έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό, κάνοντας θυσίες για την ομάδα, αφήνοντας οι πιο πολλοί τις δουλειές τους για να έρθουν να προπονηθούν ή να αγωνιστούν.

Ακόμα να σημειώσουμε ότι κανένας στην ομάδα μας δεν πληρώνεται παρά μόνο κάποια μεταφορικά που χρειάζονται. Συγχαρητήρια και στον προπονητή μας Κο Παναγιώτη Συράκο για την δύσκολη επίτευξη της παραμονής και τον ευχαριστούμε που δήλωσε παρόν και ανέλαβε την ομάδα σε μια δύσκολη στιγμή της. Ευχαριστούμε πολύ την Διοίκηση του Ερασιτέχνη ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΥ και όλο το διοικητικό συμβούλιο που ήταν δίπλα μας καθ’ όλη την διάρκεια της χρονιάς στις καλές και κακές στιγμές της ομάδος. Ευχαριστούμε θερμά όλους τους χορηγούς μας, Κο Αυφαντή Γεώργιο (‘’ΑΦΟΙ ΑΥΦΑΝΤΗ ‘’ Κρέατα από φυτική εκτροφή), Κο Σκαρτσάρη Νικόλαο (Μεζεδοπωλείο ‘’Ο Πρόσφυγας’’), Κα Σταθοπούλου Παναγιώτα (Πρατήριο υγρών καυσίμων ΕΚΟ ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΥ), Κο Κόπανο Χαράλαμπο (‘’WEST MED’’ Health & Beauty), Κο Παγκαλίδη Κωνσταντίνο (Πρατήρια υγρών καυσίμων ‘’ΠΑΓΚΑΛΙΔΗ’’) για την πολύτιμη βοήθεια τους σε μια πάρα πολύ δύσκολη για τα οικονομικά δεδομένα εποχή.

Ευχόμαστε να τους έχουμε δίπλα μας και στο μέλλον. Ένα μεγάλο ευχαριστώ και στον φυσικοθεραπευτή της ομάδος μας κύριο Καλφούντζο Κωνσταντίνο για τις πολύτιμες υπηρεσίες του στους παίκτες μας καθ’ όλη τη διάρκεια της φετινής χρονιάς. Τέλος να ευχαριστήσουμε τον υπέροχο κόσμο του ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΥ μας και τους οργανωμένους οπαδούς του που ήταν πάντα εκεί, δίπλα μας και μας στήριξε όλη τη φετινή χρονιά. Επόμενη και τελευταία αγωνιστική για την ομάδα μας την Τετάρτη 14/05/2014 και ώρα 17:30 στο νησί της Κέρκυρας με αντίπαλο τον τοπικό Φαίακα.