Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2010

Η συνέντευξη Τύπου

Γιάννης Νταλακούρας (προπ. Παναιτωλικού): Πετύχαμε μια πολύ σημαντική νίκη. Πριν την έναρξη του αγώνα, είχα πει στα παιδιά πως ήταν ο πιο σημαντικός μέχρι σήμερα. Όσοι ξέρουν τη διαδικασία που χρειάζεται για να βγεις πρωταθλητής, καταλαβαίνουν τι εννοώ. Είχαμε τον έλεγχο στην αρχή, όσο περνούσε η ώρα, το ματς δυσκόλευε. Στο β' μέρος θέλαμε να μπούμε δυνατά, αλλά όσο περνούσε η ώρα, η Καλλιθέα έπαιρνε τα ηνία και μας δυσκόλεψε αρκετά.
Αλλάξαμε 2-3 πράγματα στη συνέχεια και διεκδικήσαμε με αξιώσεις το γκολ. Σχετικά με το γκολ που βάλαμε, το είχα προβλέψει μετά τον αγώνα με τη Δόξα Δράμας.
Η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου, είναι ένα σημείο που μπορούμε να επικαλεστούμε για τη μέτρια εμφάνισή μας. Η Καλλιθέα είναι ομάδα που μας περίμενε, δεν μας βγήκαν κάποια πράγματα, έτσι όπως τα σχεδιάσαμε.

Γιώργος Βλαστός (προπ. Καλλιθέας):
Μπράβο στους παίκτες μου για το πάθος, την αγωνιστική πειθαρχία και τον τρόπο με τον οποίο αντιμετώπισαν τον 2ο της βαθμολογίας. Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε καλύτερα, στη συνέχεια δείξαμε καλύτερο πρόσωπο και στο β΄μέρος βγαίμαμε σωστά στην επίθεση. Το λιγότερο που μπορούσαμε να πάρουμε σήμερα, ήταν ο ένας βαθμός.

Ξέσπασε ο Σαλευρής!

Λίγη ώρα μετά την ολοκλήρωση της συέντευξης Τύπου, ο μεγαλομέτοχος της Καλλιθέας, Νίκος Σαλευρής χαιρέτησε εγκάρδια τον Γιάννη Νταλακούρα, ωστόσο στη συνέχεια, σε συνομιλία του με εκπρόσωπο του Τύπου, ξέσπασε, κατηγορώντας αρχικά την γκίνια της ομάδας του και στη συνέχεια τον διαιτητή, που έδωσε φάουλ στη "βουτιά" του Παππά (όπως ο ίδιος υποστήριξε) κι από εκεί προήλθε το γκολ της νίκης του Παναιτωλικού.
Λίγη ώρα αργότερα, κι ενώ οι παίκτες του Παναιτωλικού περίμεναν το πούλμαν για να τους παραλάβει και να πάρουν τον δρόμο της επιστροφής για το Αγρίνιο, ο Βαγγέλης Καούνος λογομάχησε έντονα με φίλαθλο της Καλλιθέας και λίγο έλλειψε να πιαστούν στα χέρια, αλλά τους χώρισαν οι ψυχραιμότεροι.

Ανακοίνωση της Καλλιθέας για τη διαιτησία

Ανακοίνωση για τη διαιτησία του αγώνα με τον Παναιτωλικό, εξέδωσε η ΠΑΕ Καλλιθέα. Αναλυτικά:

Δεν θέλουμε να δικαιολογήσουμε την σημερινή μας ήττα, αλλά οι 3000 φίλαθλοι που παρακολούθησαν τον αγώνα, μας θεωρούν τους ηθικούς νικητές της αναμέτρησης. Δυστυχώς, στο σημερινό αποτέλεσμα είχε συμμετοχή και ο διαιτητής του αγώνα, δίνοντας 4 κίτρινες κάρτες σε βάρος των παικτών μας τα πρώτα 35 λεπτά.
Το λάθος όμως που στοίχησε στην ομάδα μας ήταν το φάουλ που δόθηκε υπέρ των φιλοξενούμενων στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, που είχε σαν αποτέλεσμα την επίτευξη του γκολ. Σε αντίστοιχες φάσεις που έγιναν φάουλ υπέρ της ομάδας μας δεν δόθηκαν ποτέ, όπως επίσης και μια περίπτωση καταφανέστατου πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο.
Σε αυτή τη δύσκολη θέση που βρίσκεται η ομάδα μας, δεν ανεχόμαστε να χάνονται σημαντικοί βαθμοί από διαιτητικά λάθη.

Μικρά από την Καλλιθέα

* Στο 7ο λεπτό, έπεσε στο γήπεδο ένα μπουκάλι από την πλευρά των φίλων του Παναιτωλικού και ο διαιτητής διέκοψε τον αγώνα για λίγα λεπτά, προκειμένου να το δώσει στον 4ο.
** Ο πρόεδρος του Παναιτωλικού, Φωτής Κωστούλας και ο Μάκης Μπελεβώνης έφτασαν στο γήπεδο με την έναρξη του αγώνα.
*** Πολύ μέτρια ήταν η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου.
**** Φίλαθλοι είχαν στηθεί σε γύρω σχολεία και... ταράτσες και παρακολουθούσαν τον αγώνα.