Δευτέρα 19 Απριλίου 2010

ΓΕΑ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 74-57

Η ΓΕΑ σε ένα παιχνίδι με πολύ ένταση που σε καμία όμως στιγμή δεν ξέφυγε από τον έλεγχό της επικράτησε του Παναιτωλικού στον πρώτο τελικό με 74-57 και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Πλέον η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου θέλει μια νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα ενώ ο Παναιτωλικός θέλει οπωσδήποτε νίκη στο επόμενο παιχνίδι για να ισοφαρίσει την σειρά σε 2-2 και να την στείλει σε πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι.

ΓΕΑ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 74-57
 Σχεδόν γεμάτο το κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου από τους φιλάθλους και των δυο ομάδων  το παιχνίδι ξεκίνησε όπως ακριβώς προβλεπόταν πριν την έναρξη του. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και για τις δυο  ομάδες και κάθε φάση οι παίκτες της ΓΕΑ και του Παναιτωλικού τις κυνηγούσαν μέχρι τελικής πτώσεως. Η ΓΕΑ καταφέρνει να πάρει μια μικρή διαφορά με μπροστάρη τον Σταυρόπουλο και τον Λουγιάκη αλλά η είσοδος του Γρατσινόπουλου αλλάζει άρδην την κατάσταση και αυτό γιατί ο μεσολογγίτης περιφερειακός του Παναιτωλικού με δυο σερί τρίποντα εξανεμίζει την διαφορά που έχει πάρει η τυπικά γηπεδούχος ΓΕΑ και ισοφαρίζει το παιχνίδι σε 17-17.Τελικά με ένα καλάθι του Λουγιάκη η ΓΕΑ παίρνει βραχεία κεφαλή στο σκορ με 19-17 με την συμπλήρωση δέκα λεπτών. Ξεκίνημα δευτέρου δεκαλέπτου με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και καμία να μην μπορεί να εξασφαλίσει ένα μικρό προβάδισμα. Πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου η ΓΕΑ κάνει το ξέσπασμα. Με τους Μιχαλά και Λουγιάκη κάτω από το καλάθι να κάνουν πάρτι η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου καταφέρνει να πάρει ένα προβάδισμα 8 πόντων 33-25. Η αντίδραση του Παναιτωλικού είναι άμεση με τον Γκόβα  να παίρνει την κατάσταση επάνω του και να μειώνει σε 33-29. Τελικά η ΓΕΑ χάρη σε ένα καλάθι του Γεωργούλα με την συμπλήρωση είκοσι λεπτών καταφέρνει να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 35-29. Ξεκίνημα δευτέρου δεκαλέπτου με τον Παναιτωλικό να μπαίνει πολύ δυνατά στο παιχνίδι χάρη και στην είσοδο του Μπάρουχα καταφέρνει να μειώσει σε 37-35  πέντε λεπτά πριν το τέλος. Σκληρό παιχνίδι και από τις 2 ομάδες  με την ΓΕΑ να βρίσκει λύσεις από τον Γεωργούλα και τον Τσιρώνη  που αγωνίστηκε τραυματίας και  να καταφέρνει να διατηρεί πάντα ένα μικρό προβάδισμα της τάξεως των 4-6 πόντων. Ο Γκόβας με δυο  βολές  φέρνει τις δυο ομάδες στα ίσα με 40-40 τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου αλλά η ΓΕΑ με πόντους τους Γεωργούλα και τους Τσιρώνη καταφέρνει να επανακτήσει τον προβάδισμα που είχε πάρει με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών να προηγηθεί με 51-45.
 Το τέταρτο δεκάλεπτο κύλησε απρόσμενα για τον Παναιτωλικό και για τους περισσότερους που βρέθηκαν στο γήπεδο. H ΓΕΑ με εκπληκτική άμυνα έκλεισε όλους τους διαδρόμους προς το καλάθι της και με περίσσεια  ψυχραιμία στην επίθεση καταφέρνει να πάρει μια διαφορά δέκα πόντων 61-51 πέντε λεπτά πριν το τέλος. Το Ταίμ αουτ που καλεί ο προπονητής του Παναιτωλικού Μάκης Γιατράς δεν φέρνει κανένα αποτέλεσμα. Οι παίκτες της ΓΕΑ έχουν επιβάλλει πλήρης τον ρυθμό τους σε άμυνα και επίθεση και καταφέρνουν με σωστές επιλογές και στις 2 μεριές του γηπέδου να αυξάνουν την διαφορά στο σκορ. Ο Παναιτωλικός που έχει χάσει τον μεγάλο του επιθετικό όπλο τον Γκόβα με 5 φάουλ  δεν βρίσκει τρόπους αντίδρασης και η ΓΕΑ φτάνει στο θριαμβευτικό για αυτή 74-57 πετυχαίνοντας μια νίκη που την φέρνει όπως λέει και ο τίτλος του ρεπορτάζ μια ανάσα από το πρωτάθλημα.
Μετά το τέλος του παιχνιδιού  οι παίκτες της ΓΕΑ δήλωσαν:
Μπερερής: Πετύχαμε μια πολύ σπουδαία νίκη και κάναμε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Δεν έχει όμως τελειώσει απολύτως τίποτα και το περσινό πάθημα της ομάδας θα πρέπει να μας γίνει μάθημα ενόψει της συνέχειας. Συνεχίζουμε με σκληρή δουλεία για να πετύχουμε ακόμα μια νίκη.Μιχαλάς: Σήμερα ήταν ένα ματς καθοριστικό και για τις 2 ομάδες δεδομένου ότι όποιος κέρδιζε θα έκανε ένα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Πιστεύω ότι ήμασταν καλύτεροι και σίγουρα δικαιούμασταν την νίκη αλλά αυτή η νίκη από αύριο θα πρέπει να ξεχαστεί. Μένει ακόμα ένα παιχνίδι και θα πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι για να καταφέρουμε να το πάρουμε. Γεωργούλας: Σήμερα κάναμε απλά το πρώτο βήμα. Για τα παιδιά που ήμασταν και πέρυσι στην ομάδα ξέρουμε ότι δεν έχει κριθεί απολύτως τίποτα και πρέπει να συνεχίσουμε με τον ίδιο ζήλο. Μυστικά δεν υπάρχουν για την εμφάνιση και την ευρεία νίκη. Ότι κάνεις στην προπόνηση θα σου βγει και στον αγώνα.
Από την πλευρά των παικτών του Παναιτωλικού ο Γιαννακόπουλος δήλωσε: Σήμερα κάναμε ένα πολύ κακό παιχνίδι και δίκαια χάσαμε. Δεν καταφέραμε να έχουμε τον ρυθμό του παιχνιδιού και φυσιολογικά ήρθε η ήττα. Δεν έχει τελειώσει όμως απολύτως τίποτα. Έχουμε ακόμα μια ευκαιρία και αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να σκύψουμε το κεφάλι και να δούμε τα λάθη μας και να προετοιμαστούμε καταλλήλως για το παιχνίδι του επόμενου Σαββάτου.
Δεκάλεπτα: Α: 19-17 Β: 16-12 Γ: 16-16 Δ: 23-12
ΓΕΑ (Διαμαντάκος): Τσιαμάκης 6, Μπερερής 13(1),Σταμουλάκης, Μηλιάτης, Σταυρόπουλος 20, Τσιρώνης 7, Λουγιάκης 8, Μιχαλάς 10, Γεωργούλας 10(2)