Κυριακή 5 Ιουνίου 2011

Στον τελικό της Ευρώπης ο Παναιτωλικός!

Τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης στο μπιτς χάντμπολ θα διεκδικήσει στις 19:00 ο Παναιτωλικός στον μεγάλο τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος συλλόγων που διεξάγεται στην Φουενγκιρόλα της Ισπανίας. Η ομάδα του Αγρινίου επικράτησε στον 2ο ημιτελικό της πανίσχυρης Εκατερίνονταρ με 2-1 και θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο κόντρα στην δις πρωταθλήτρια Ευρώπης Ντετόνο Ζάγκρεμπ από την Κροατία.

Αποστολή στην Φουενγκιρόλα

Κων/νος Χατζηδημητρίου

Η Ελληνική ομάδα που έχει εκπλήξει με τις εμφανίσεις της κέρδισε για τρίτο συνεχόμενο ματς στα σουτ- άουτ. Η πρόκριση στον τελικό αποτελεί την μεγαλύτερη επιτυχία σε ευρωπαϊκό επίπεδο για το ανδρικό μπιτς χάντμπολ στην Ελλάδα, αφού οι Γυναίκες της Αβαν Γκαρντ είχαν κατακτήσει τον τίτλο το 2009 στην Κέρκυρα. Αποτελεί όμως και την μεγαλύτερη επιτυχία του Παναιτωλικού, αφού εξάλλου η ομάδα μπιτς χάντμπολ είναι και η μοναδική που διαφημίζει το όνομα του συλλόγου εκτός Ελλάδας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Βραζιλιάνος Ουέλινγκτον που πέτυχε 14 γκολ, τα 10 εκ των οποίων στο 1ο σετ, όπου αγωνίστηκε ως specialist! Στη διαδικασία των σουτ- άουτ για άλλη μια φορά εντυπωσιακός ήταν ο τερματοφύλακας Βασίλης Χαραλαμπάκης ο οποίος απόκρουσε δύο πέναλτι στην κανονική διάρκεια του ματς και άλλα δύο στα σουτ- άουτ! Στον 1ο ημιτελικό η Ντετόνο νίκησε 2-1 την Χέμο Πρόφιλι στον Κροατικό εμφύλιο.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Βασίλης Χαραλαμπάκης (παίκτης- προπονητής Παναιτωλικού) : «Είχα την έμπνευση να χρησιμοποιήσω στη θέση του specialist τον Ουέλιγκτον, παρόλο που δεν είχαμε δουλέψει κάτι τέτοιο στις προπονήσεις. Πήρα το ρίσκο και μας βγήκε σε καλό, αφού ήταν καταιγιστικός. Πιστεύω πως θα ψηφιστεί ως ο καλύτερος παίκτης της διοργάνωσης. Εχουμε πετύχει το στόχο μας και με το παραπάνω, αφού έχουμε εξασφαλίσει ένα μετάλλιο και μάλιστα το ασημένιο, ενώ θα προσπαθήσουμε με όλες μας τις δυνάμεις να κάνουμε την έκπληξη και να πάρουμε το χρυσό».

Ουέλινγκτον (παίκτης Παναιτωλικού): «Παίξαμε σαν Ελληνες ήρωες. Κερδίσαμε απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο. Για άλλη μια φορά κάναμε την έκπληξη μετά την νίκη μας επί των Ισπανών. Στο πρώτο σετ ήμασταν πολύ καλοί και το πήραμε δίκαια, χάσαμε το δεύτερο, αλλά στα σουτ άουτ ήμασταν συγκεντρωμένοι, ενώ είχαμε τον φύλακα- άγγελο μας Βασίλη κάτω από τα δοκάρια. Θα παλέψουμε για το χρυσό και ότι βγει».

Στην 5η θέση η Αβαν Γκαρντ

Πολύ καλή ήταν και η παρουσία της Αβαν Γκαρντ στο τουρνουά, όπου κατέλαβε την 5η θέση. Η Ελληνική ομάδα επικράτησε 2-1 της Γερμανικής Μπάμπλεμπι στα σουτ- άουτ. Για να φτάσει όμως εκεί η Αβαν Γκαρντ χρειάστηκε το χέρι της Ελένης Ποιμενίδου, όπου με γκολ σε νεκρό χρόνο έδωσε τη νίκη στο 2ο σετ. Στον τελικό των γυναικών θα αναμετρηθούν η Πολωνική Βρότσλαβ (νίκησε 2-1 τις Μπιτς γκέρλς) και η Κροάτικη Ντετόνο που επικράτησε 2-1 της Μάλαγα.